|
Tisućljeće rapskog benediktinstva
23.2.2016.
Na otoku Rabu benediktinski je red prisutan najmanje tisuću godina. Benediktinska opatija svetoga Petra (osnovana 1059. godine) u Supetarskoj Dragi i svetoga Stjepana u Barbatu, te najveći samostan svetoga Ivana Evanđelista kao i samostan svetoga Andrije u gradu Rabu nastali su (ako ne i ranije) još u 11. i 12. stoljeću.
Benediktinske opatije u Supetarskoj Dragi i Barbatu u 15. stoljeću pretvaraju se u komendu i prestaju postojati. Benediktinska se samostanska zajednica Svetoga Ivana ujedinjuje sa zajednicom Svetoga Andrije pa je samostanski kompleks svetoga Ivana Evanđelista u 13. stoljeću prepušten franjevačkom redu konventualaca. Stoga je samostan svetoga Andrije u gradu Rabu danas jedini baštinik rapskoga benediktinstva i jedina benediktinska zajednica na otoku Rabu koja i danas postoji. Tisućljetna je prisutnost i djelovanje benediktinskoga reda na otoku Rabu danas gotovo zanemarena činjenica, a u lokalnoj sredini i svakodnevnom životu često i nepravedno zapostavljena.
Stoga je cilj i svrha projekta Tisućljeće rapskoga benediktinstva žiteljima otoka Raba približiti benediktinsko nasljeđe koje je već tisuću godina dio kulturno-povijesnoga nasljeđa svakoga otočanina. Želja nam je upoznati lokalnu zajednicu sa životom i radom samostana svetoga Andrije te kroz različite aktivnosti povezati djelovanje samostanske zajednice časnih sestara benediktinki i otočne zajednice, na način koji se ne kosi s vrijednostima i načelima monaškoga benediktinskoga života.
U sklopu trogodišnjeg projekta (2016.-2018.) organizirat ćemo: - radionice koje će uz stručnu pomoć voditi sestre benediktinke samostana sv. Andrije. Radionice su namijenjene svim žiteljima otoka Raba koji se žele upoznati s našim znanjima iz područja kulinarskoga umijeća, uzgoja ljekovitih i zahtjevnijih biljaka, kućnih radinosti te likovnih umjetnosti, - prezentaciju naših tradicionalnih rapskih slastica koje su se od davnina pripremale u našem samostanu, - predavanja stručnjaka s područja povijesti, povijesti umjetnosti, povijesti književnosti te arheologije koji su poznavatelji baštine rapskoga benediktinstva te opatice samostana za ciljane grupe slušatelja, - obljetnicu 340 godina rukopisa Gospina plača koji je nastao i čuva se u samostanu svetoga Andrije, - dan otvorenih vrata tijekom kojega će posjetitelji uz organizirano vođenje stručnjaka moći upoznati pojedine dijelove samostanskoga kompleksa, - arheološko istraživanje neinvazivnim geofizikalnim metodama odnosno primjenom georadara, a sa svrhom ubikacije biskupske palače na području samostanskoga vrta.
U posljednjoj godini projekta 2018. o tisućljeću rapskoga benediktinstva objavit će se znanstvena monografija čime ćemo ujedno obilježiti tisuću godina od pisana spomena rapskoga biskupa benediktinca Madija.
Rapske koludrice
|
|